צור קשר|שאלות ותשובות|הורים וילדים|מידע וספריית מאמרים|
|מי אני|ראשי

הורים וילדים » על ילדים ומעברים או איך להכין את הילד לקראת מעבר דירה

 

אתם עומדים לפני מעבר דירה עם הילדים. להלן מספר עצות איך תכינו את ילדכם למעבר:

ראשית , כנסו אסיפה משפחתית וספרו לילד על המעבר המתוכנן. השיבו בכנות , בצורה שמותאמת לגילו, על שאלות שתעלינה. ייתכן שיעלו ביטויי כעס או בהלה מצד הילד סביב המעבר העתידי. ילד עלול לבטא חוסר רצון  לעבור דירה. אל תבהלו. הזכירו לעצמכם מדוע החלטתם על המעבר ואילו יתרונות גלומים בו מבחינת הילד. היו אמפטיים ותנו מקום לתחושות השונות שתעלינה אצל הילד. אל תבטלו את תחושת הילד (תגובות כגון: 'אין לך מה לפחד , הכל יהיה בסדר'..., אינן נותנות לגיטימציה לתחושת הפחד הטבעית של הילד ומנסות להחליפה בתגובה אחרת. לחלופין, ניתן לומר דברים בנוסח: 'אני מבין/ה שאתה חושש. זה טבעי לחשוש כשעוברים דירה, אבל אנחנו נעשה הכל כדי לעזור לך ואנחנו באמת חושבים שלאורך זמן יהיה לך טוב שם').

כעת, ספרו לו מעט על המקום, נסו לתאר את היתרונות של המקום מבחינתו. הציעו לו לבקר במקום . אם יביע נכונות לכך, קחו אותו לשכונה, לבית הספר / הגן החדש. השתדלו להשיב על שאלותיו בכנות בצורה שמותאמת לגילו. תנו לו זמן לעכל את המידע והיו רגישים לתגובות שונות מצידו (מילוליות או לא מילוליות). אם הילד לא משתף בתחושותיו, אתם יכולים לנסות לספר לו מעט , באופן שמותאם לגילו, על הרגשתכם שלכם (סביב המעבר הנוכחי או לחלופין סביב מעברים שאתם חוויתם כילדים). החווייה שההורה משתף בתחושותיו (בצורה שמותאמת כמובן לגיל הילד) היא בעלת ערך רב. היא יוצרת תחושה של שותפות, עשוייה לסייע לבסס דיאלוג שמושתת על כבוד הדדי בין ההורה והילד ואף לתת לגיטימציה לתחושות שונות של הילד.

ונקודה נוספת לגבי שינויים אצל ילדים. ילדים נבדלים זה מזה בתגובה שלהם לשינוי, אולם באופן כללי, לעתים קרובות, הם מסוגלים להתמודד עם שינוי בצורה טובה יותר מכפי שהורים רבים מעריכים. תנו להם את מלוא התמיכה סביב המעבר, סייעו להם במידת האפשר (למשל על ידי סיוע ביצירת קשרים חברתיים חדשים – הזמנת חברים חדשים וכו') והיו רגישים לתגובות השונות שיעלו אצלם. לצד זאת תנו להם את הקרדיט שהם מסוגלים להתמודד עם המעבר בצורה טובה והאמינו בהם וביכולות שלהם. זכרו כי האופן שבו הם יתפשו את מעבר הדירה יושפע במידה רבה ממה שתשדרו להם (אם אתם חוששים מאד מהמעבר ומהאופן שבו יסתגלו לסביבה החדשה, הם עלולים לקלוט זאת והדבר עלול להגביר את רמת החשש שלהם לקראת המעבר. לחלופין, אם אתם מאמינים שיצליחו להתאקלם בצורה טובה בסביבה החדשה. זה עשוי להגביר את בטחונם ביכולות שלהם להסתגל).

בהצלחה והסתגלות נעימה!